Koperton

Formaty kopert

Do najważniejszych cech wszystkich kopert należy format. Determinuje on wielkość oraz określa jakie arkusze można wysyłać bezpiecznie i bez zagnieceń w danej kopercie. Wskazuje na to nazewnictwo. Litera „C” oznacza, że mamy do czynienia z kopertą. Cyfra określa natomiast do jakiego formatu arkusza dana koperta będzie przypisana, np. koperta C6 będzie odpowiednia dla kartki wielkości A6. To duże ułatwienie podczas wyboru odpowiedniego rozmiaru produktu. Nie trzeba bowiem zastanawiać się czy dokument wielkości A4 zmieści się w danej kopercie, należy od razu sięgnąć po model C4.

Nie zawsze jednak trzeba sztywno trzymać się przeznaczenia. Niekiedy koperty służą do celów zupełnie nie związanych z przesyłkami. Można przechowywać w nich umowy o pracę, świadectwa szkolne dzieci, paragony, pamiątki z koncertów w postaci biletów, itp. Bez względu jednak na format wszystkie produkty dostępne w naszej ofercie skutecznie chronią zawartość przed zabrudzeniami, a także wzrokiem osób nieupoważnionych. Obok standardowych rozwiązań oferujemy wariat De Lux – dla każdego formatu.

Format C4

Jednym z najpopularniejszych formatów kopert jest C4. Jego numeracja odnosi się do wielkości arkusza kartki papieru i oznacza, że w kopercie tego rodzaju może bez zginania zmieścić się kartka wielkości A4. Koperta ma standardowe i niezmienne rozmiary 229x324 mm. Taka wielkość umożliwia swobodne wsunięcie kartki A4 bez zagięcia. Jest to ważne przy przesyłaniu lub przechowywaniu dokumentów. Dzięki zastosowaniu formatu C4 przy przesyłce dokumenty trafiające do odbiorcy są zachowane w dobrym stanie.

Omawiany format sprawdza się nie tylko przy przesyłce dokumentów. Jest często stosowany w dostarczaniu różnego rodzaju maszynopisów. Można używać go również dla przetrzymywania ważnych dokumentów osobistych w domowych szufladach. Nie zniszczą się, nie zakurzą, a kopertę można dodatkowo opisać, co ułatwia tworzenie i zarządzanie domową dokumentacją.

Format C5

Często wybieranym formatem koperty jest C5. Zgodnie z nazewnictwem jest on dedykowany arkuszom papieru wielkości A5. Jest to rozmiar odpowiadając wielkości kartki A4 złożonej na pół. Koperta C5 pozwala na swobodne umieszczenie właśnie takiego arkusza, dlatego ma nieco większe od niego wymiary, a mianowicie 229x162 mm. Świetnie nadaje się do przesyłania różnego rodzaju powiadomień, zaproszeń, często także biletów na eventy.

Koperta C5 może służyć również do przechowywania w domu drobnych, ale ważnych dokumentów, np. paragonów z minionego tygodnia lub miesiąca, kart zdrowia, dokumentów lekarskich, świadectw szkolnych, itp. Dzięki opisaniu frontu można bardzo szybko zorientować się w zawartości i tym samym uporządkować swoje dokumenty domowe. Ponadto produkt może być pomocny w nauce – np. do przechowywania samodzielnie wykonanych fiszek językowych.

Format C6

Najpopularniejszy format koperty, wybierany najczęściej przy wysyłce listów i pocztówek – C6. Dedykowany jest do swobodnego umieszczenia w środku kartki formatu A6, czyli ¼ arkusza A4. Tej wielkości są z reguły pocztówki, kartki z życzeniami. Często też na taki rozmiar decydują się osoby piszące listy, pomimo iż zapisane kartki A4 muszą złożyć na 4 części. Ten model może być także wykorzystany do przesłania zdjęć w popularnych wymiarach 10x15 cm oraz 9x13cm.

Koperta C6 ma stałe rozmiary 162x114mm, dzięki temu arkusz papieru A6 i wszelkie kartki mniejszej wielkości swobodnie mieszą się w jej wnętrzu. Mogą być też wykorzystane do niestandardowych celów, jak np. przesłania bliskim na drugim końcu świata opłatka przed świętami Bożego Narodzenia, do przekazania prezentu pieniężnego Młodej Parze, do przechowywania drobnych pamiątek jak np. bilety wstępu do muzeum.

Format DL

Charakterystyczny wygląd ma koperta w formacie DL, gdzie jeden bok jest dwukrotnie dłuższy od drugiego. Wygląd cechuje niewielka szerokość przy zachowaniu znacznej długości. Produkt pozwala swobodnie pomieścić arkusz A4 złożony na 3 części wzdłuż dłuższego boku. Jest to forma często stosowana przez firmy, banki, instytucje publiczne. Ponadto taki wymiar mają także pisma urzędowe, płacowe, itp. Wielkość koperty DL wynosi 110x220 mm.

Niekiedy wielkość ta stosowana jest przy zawiadomieniach o uroczystości zaślubin, weselu lub innych wydarzeniach rodzinnych. Może być wykorzystana także przy zaproszeniach na event firmowy. Często z uwagi na długość biletów na koncerty stosuje się także kopertę DL, żeby wysłać nienaruszone (bez zgięć) bilety do odbiorcy. Dobrze sprawdzają się do przechowywania np. starych, wywołanych klisz, ponieważ mają odpowiednią długość i chronią przed prześwietleniem.

Format De Lux 120 g

Wyjątkową propozycją z naszej strony jest model koperty De Lux o podwyższonej gramaturze 120g, dzięki czemu papier cechuje większa sztywność i efektowniejszy wygląd. Modele De Lux dostępne są we wszystkich formatach tj. C4, C5, C6 oraz DL. Różnią się od standardowych produktów wyższej jakości materiałem, a tym samym większą elegancję. Dlatego doskonale nadają się na koperty firmowe – wpływają pozytywnie na budowanie wizerunku profesjonalistów.

Mogą posłużyć do przesyłania zawiadomień, podziękowań, dokumentów, wyróżnień, itp. W zależności od formatu można wykorzystać je do dowolnego celu. Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na ten wybór z pewnością będą postrzegani jako dbający o wizerunek firmy w najdrobniejszym detalu. Dlatego warto wprowadzić ten standard w korespondencji firmowej dla różnego rodzaju przesyłek i zastosować model De Lux dla wszystkich formatów kopert.

Szybki kontakt

Drukarnia KOPERTON
ul. Bolkowicka 4a
60-301 Poznań 
tel. 61 867-38-50  (8.30-16.30) kom. 608 78-55-60 e-mail: drukarnia@koperton.pl